Με αφορμή την Ημέρα της Μητέρας, ο Όμιλος για την UNESCO Βορείων Προαστίων τίμησε Επτά Γυναίκες «Πρότυπα Μητρότητας» σε μία συγκινητικήανθρωπιστική εκδήλωση που αγκάλιασε πλήθος κόσμου και φιλοξενήθηκε στο ΔημαρχείοΑμαρουσίου. Τις Μητέρες που συγκίνησαν το ακροατήριο με τις προσωπικές τους ιστορίες, τίμησε η Πρόεδρος του Ομίλου για την UNESCO Βορείων Προαστίων Μαρίνα Πατούλη Σταυράκη.
«Απόψε τιμούμε τη Μητέρα στο πρόσωπο “ηρωίδων”γυναικών που μέσα από το ρόλο της Μητέρας, μέσα από τον προσωπικό τους αγώνα και την προσωπική της διαδρομή, προσδίδουν υπέρτατη σημασία στην έννοια της Μητρότητας. Είναι μια γιορτή που σηματοδοτεί το συλλογικό σεβασμό της ανθρωπότητας απέναντι στο ιερό πρόσωπο της Μάνας, που έχει αναχθεί ως το πανανθρώπινο σύμβολο της ζωής, της ανιδιοτελούς αγάπης και της αυτοθυσίας» ανέφερε η Πρόεδρος του Ομίλου Μαρίνα Πατούλη Σταυράκη, ανοίγοντας την ομιλία της.
Η κ. Πατούλη, αναφέρθηκε στις προκλήσεις μπροστά στις οποίες βρίσκεται αντιμέτωπη η σύγχρονη Μητέρα, αλλά και στις πρωτοβουλίες που μπορεί να λάβει η τοπική αυτοδιοίκηση για να στηρίξει την εργαζόμενη μητέρα, την άνεργη, την κακοποιημένη,
Επτά Γυναίκες, στα πρόσωπα των οποίων τιμούμε τη Μητέρα, την προσφορά, το έργο, τον αγώνα, τις αγωνίες, τις επιτυχίες που έχουν ως σημείο αναφοράς τον μητρικό ρόλο.
«Η Γιορτή της Μητέρας δεν είναι και δεν πρέπει να μετατραπεί σε μια απλή επέτειο τυπικής αναγνώρισης και έκφρασης κάποιων “ανέξοδων” ευχών. Αντιθέτως, θα πρέπει να λειτουργεί ως σταθμός απολογισμού για το τί έχουμε πράξει μέχρι σήμερα για τη στήριξη αυτής της μεγάλης δότριας Ζωής, αλλά και ως έναυσμα προβληματισμού για το πρέπει ακόμη να πράξουμε ώστε να υποστηρίξουμε τον σύγχρονο ρόλο της.
Η Αυτοδιοίκηση μπορεί και πρέπει να σταθεί με ουσιαστικό και πρακτικό τρόπο στο πλευρό της Μητέρας, εξασφαλίζοντας, μεταξύ άλλων:
•Κίνητρα στα νέα ζευγάρια για τεκνοποίηση και ενίσχυση των τρίτεκνων και πολύτεκνων οικογενειών, καθώς και των οικογενειών που ανήκουν στις οικονομικά ευπαθείς ομάδες πληθυσμού.
•Σύγχρονες και επαρκείς δομές εκπαίδευσης των παιδιών από τη βρεφική ηλικία.
•Σχολές Γονέων, αλλά και δομές στήριξης της ανάπτυξης του παιδιού στα πρώτα χρόνια της ζωής του.
•Μέτρα για την ουσιαστική διευκόλυνση του διπλού ρόλου της γυναίκας – μητέρας.
Θα πρέπει να μπει ψηλά στην αυτοδιοικητική ατζέντα μας το θέμα των δημοτικών παιδικών σταθμών. Ανεξαρτήτως της υπαρκτής στενότητας οικονομικών πόρων, θα πρέπει όλοι να συνειδητοποιήσουμε ότι η «επένδυση» στη Μητέρα και κατ’ επέκταση στα παιδιά είναι, πέρα απ’ όλα τ’ άλλα, εθνικά επιβεβλημένη, για μια χώρα που γερνά επικίνδυνα και ταυτόχρονα χάνει πολλούς νέους της, οι οποίοι αναγκάζονται να μεταναστεύσουν για ένα καλύτερο μέλλον στο εξωτερικό. Άρα, θα πρέπει «χθες» να διευρύνουμε το δίκτυο των βρεφονηπιακών και παιδικών σταθμών, ώστε να μην μένει κανένα παιδί εκτός των συγκεκριμένων δομών. Θα πρέπει να εξασφαλίσουμε σε κάθε Μητέρα τη δυνατότητα να συνδυάζει απρόσκοπτα τον μητρικό ρόλο της με τους άλλους ρόλους που καλείται να διαδραματίσει καθημερινά, ως γυναίκα και ως εργαζόμενη.
Ταυτόχρονα, θα πρέπει να καταστήσουμε τις πόλεις μας φιλικές προς τη Μητέρα, όσο και αν ακούγεται κάπως παράξενα αυτό. Όσες από εμάς δοκίμασαν κάποια στιγμή στη ζωή τους να κινηθούν με ένα παιδικό καροτσάκι στους δρόμους ενός μεγάλου αστικού κέντρου ξέρουν πολύ καλά πόσο δύσκολο ήταν αυτό εξαιτίας των κακοσυντηρημένων ή ανύπαρκτων πεζοδρομίων, της άναρχης στάθμευσης των διαφόρων οχημάτων, της κακής οδηγικής παιδείας μας, της έλλειψης υποδομών εύκολης προσβασιμότητας. Όλα αυτά, η Αυτοδιοίκηση έχει υποχρέωση, με οργανωμένο και συστηματικό τρόπο, να τα αντιμετωπίσει άμεσα και αποτελεσματικά, διευκολύνοντας την καθημερινότητα της Μητέρας.
Παράλληλα, βάρος πρέπει να δοθεί και στο θέμα της ασφαλούς ψυχαγωγίας και άθλησης των παιδιών μας, μέσα από τη δημιουργία νέων παιδικών χαρών και αθλητικών χώρων, αλλά και της διαρκούς συντήρησης – πιστοποίησης των ήδη υφιστάμενων ώστε να τηρούνται όλες οι σύγχρονες προδιαγραφές που απαιτούνται για την ασφαλή χρήση τους.
Απαραίτητη είναι, επίσης, η δημιουργία συμβουλευτικών και άλλων δομών που θα στηρίζουν τη σύγχρονη Μητέρα στις διαρκείς προκλήσεις που αντιμετωπίζει, όπως η διαχείριση της σχέσης με τα παιδιά της, ο έγκαιρος εντοπισμός διαφόρων προβλημάτων συμπεριφοράς τους, η ενημέρωση για τους διάφορους κινδύνους που ελλοχεύουν για τα παιδιά από τη χρήση της σύγχρονης τεχνολογίας και άλλα πολλά.
Ιδιαίτερα σήμερα που, δυστυχώς, αυξάνονται ραγδαία οι μονογονεϊκές οικογένειες, που η ενδοοικογενειακή βία μόνο σπάνια δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί, είναι άμεση ανάγκη να δημιουργήσουμε δομές ψυχολογικής στήριξης της Μητέρας-Γυναίκας, ώστε να τη βοηθήσουμε να ξανασταθεί στα πόδια της, να πιστέψει και πάλι στον εαυτό της, ώστε να μπορέσει με τη σειρά της να μεγαλώσει τα παιδιά της, δηλαδή τους αυριανούς πολίτες της κοινωνίας μας, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
Όλα τα παραπάνω που ανέφερα και ακόμη περισσότερα, δεν είναι ακατόρθωτα. Εκείνο που απαιτούν είναι όραμα, βούληση, σχέδιο, προγραμματισμό και κυρίως συνειδητοποίηση του γεγονότος ότι το μέλλον ανήκει στα παιδιά μας και άρα, βρίσκεται στα χέρια εκείνων των Γυναικών που το κυοφορούν, το γεννούν και το μεγαλώνουν.
Ο καλύτερος τρόπος να τιμήσουμε τη Γιορτή της Μητέρας είναι να προχωρήσουμε στην άμεση εφαρμογή των παραπάνω δράσεων κι ακόμη περισσότερων.
Δηλαδή, να περάσουμε από τα «ευχολόγια» στα έργα, δημιουργώντας τις κατάλληλες συνθήκες για να «ανθίσει» η μητρική αγάπη, που είναι η μόνη που μπορεί να εξασφαλίσει, αλλά και να συντηρήσει στον κόσμο γύρω μας, τις υψηλότερες ανθρώπινες αξίες.
Χαιρετίζοντας την εκδήλωση εκ μέρους της Ιεροσύνης, ο πατέρας Δημήτρης Παπαδάκης, μίλησε για την ιερή αποστολή της Μητέρας, και τη σχέση ευλάβειας μεταξύ Μητέρας και τέκνου, αρετές που η Εκκλησία διαφυλάσσει και τιμά.
Βιντεοσκοπημένο μήνυμα χαιρετισμού απηύθυνε και ο Δήμαρχος Αμαρουσίου και Πρόεδρος της Κ.Ε.Δ.Ε Γιώργος Πατούλης, ο οποίος αναφέρθηκε στη σπουδαιότητα του μητρικού ρόλου και στην αναγκαιότητα ουσιαστικής στήριξης της Γυναίκας – Μητέρας.
Για τον προσωπικό τους αγώνα προσδίδονταςυπέρτατη σημασία στην έννοια της Μητρότητας τιμήθηκαν:
Τις βραβεύσεις πραγματοποίησε η Πρόεδρος του Ομίλου για την UNESCO Βορείων Προαστίων κ. Πατούλη, από κοινού με τον επικεφαλής του Συνδυασμού «Μαρούσι Μπορείς. Το μέλλον στα χέρια σου» Επαμεινώνδα Γαρδέλη.
Οι παιδικές φωνές της χορωδίας του Ομίλου για την UNESCO Βορείων Προαστίων, υπό τη διεύθυνση της μαέστρου Εύης Χλωρού, «χρωμάτισαν» μουσικά τη βραδιά ερμηνεύοντας τραγούδια αφιερωμένα στημητέρα. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση από την παιδική χορωδία του «ύμνου» του Ομίλου με τίτλο «Χίλιες καρδιές».
Την παρουσίαση της βραδιάς έκανε ο υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων του Ομίλου Νίκος Παπαδάκης.
Στη διάρκεια της εκδήλωσης υπήρχε η δυνατότητα εγγραφής εθελοντών δοτών μυελού των οστών στοΣύλλογο «Όραμα Ελπίδας».http://https://youtu.be/M-PEHM8qO8Ehttp://https://youtu.be/cG5yMrxm-xQ