«Ανθρώπινα Δικαιώματα στο σύγχρονο κοινωνικό γίγνεσθαι»
Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 7 μ.μ., Κέντρο Τέχνης και Πολιτισμού Δήμου Αμαρουσίου (Βασ. Σοφίας 85, Μαρούσι)
Με αφορμή την 70ή επέτειο της Οικουμενικής Διακήρυξης των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, ο Όμιλος για την UNESCO Βορείων Προαστίων πραγματοποιεί με την αιγίδα του Δήμου Αμαρουσίου και της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Αμαρουσίου την Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 7 μ.μ. εκδήλωση και θέμα: «Ανθρώπινα Δικαιώματα στο σύγχρονο κοινωνικό “γίγνεσθαι”». Η εκδήλωση θα φιλοξενηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του Κέντρου Τέχνης και Πολιτισμού Δήμου Αμαρουσίου.
Η εκδήλωση λόγου και τέχνης «μιλά» για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα μέσα από τα παιδιά και με αποδέκτες τα παιδιά. Τα παιδιά της Χορωδίας του Ομίλου για την UNESCO Βορείων Προαστίων θα ενώσουν τις φωνές τους για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα ερμηνεύοντας Χριστουγεννιάτικα τραγούδια υπό τη διεύθυνση της μαέστρου του Ομίλου Εύης Χλωρού. Το δικό τους μήνυμα θα δώσουν και οι χορευτές με αμαξίδιο της ομάδας Danzarte μαζί με τις δασκάλες τους Δέσποινα Κουκλάκη και Φλώρα Καραβελατζή. Και όλα αυτά με σκοπό την ενίσχυση του έργου του Σικιαρίδειου Ιδρύματος μέσα από το παράλληλο φιλανθρωπικού bazaar των παιδιών της δομής.
Για τα ανθρώπινα δικαιώματα στους τομείς του Πολιτισμού, του Δικαίου, της Ισότητας, της Νεολαίας, του Αθλητισμού, της Υγείας, του Ανθρωπισμού θα μιλήσουν:
Την εκδήλωση θα συντονίσουν η Δημοσιογράφος Εύα Ντελιδάκη και ο Υπεύθυνος Δημοσίων – Διεθνών Σχέσεων του Ομίλου για την UNESCOΒορείων Προαστίων Νίκος Παπαδάκης.
Στη διάρκεια της εκδήλωσης θα βρίσκεται σε εξέλιξη Χριστουγεννιάτικου Bazaar με χειροτεχνίες και κατασκευές από τα παιδιά του Σικιαριδείου Ιδρύματος για την ενίσχυση του έργου του.
Η βραδιά θα ολοκληρωθεί με κοκτέιλ και μουσικό δρώμενο σε σαξόφωνο και πιάνο ελληνικού και ξένου ρεπερτορίου.